Istraživanje pokazuje: Industrijski otpad pretvara se u stijenu za samo nekoliko decenija

Industrijski otpad pretvara u stijenu u roku od nekoliko decenija, znatno brže od miliona godina koliko je potrebno za prirodno stvaranje stijena

Istraživanje pokazuje da se industrijski otpad pretvara u stijenu u roku od nekoliko decenija, znatno brže od miliona godina koliko je potrebno za prirodno stvaranje stijena.

Aluminijska limenka za piće proizvedena nakon 1989. i novčić iz 1934. pronađeni su ugrađeni u stijenu na obali Kambrije, pomažući znanstvenicima da razumiju brzinu ovog procesa.

Istraživači su identificirali novi "brzi antropoklastični ciklus stijena", koji oponaša prirodne cikluse, ali uključuje materijale stvorene ljudskom djelatnošću na ubrzanim vremenskim skalama.

Upozoravaju da bi nekontrolirano stvaranje stijena oko odlagališta industrijskog otpada moglo negativno utjecati na bioraznolikost, ekosisteme, te upravljanje zemljištem i obalom.


Nalazi su proizašli iz proučavanja dvokilometarskog pojasa odlagališta troske u Derwent Howeu u Zapadnoj Kambriji, gdje su u 19. i 20. stoljeću postojale ljevaonice željeza i čelika.

Naslage troske stvorile su litice od otpadnog materijala koje erodiraju obalni valovi i plime, a istraživački tim je proveo detaljnu analizu nakon uočavanja neobičnih formacija u liticama.


Proces se odvija brže nego što se mislilo

Amanda Ovn sa Škole geografskih nauka Univerziteta u Glazgovu, koautorica studije, izjavila je: "Nekoliko stotina godina shvaćamo ciklus stijena kao prirodni proces koji traje tisuće do milione godina."

- Ovdje smo otkrili da se ovi materijali koje je stvorio čovjek uključuju u prirodne sustave i postaju litificirani - pretvaraju se u stijenu - tijekom razdoblja koje se mjeri decenijama - dodala je.

Laboratorijska ispitivanja pokazala su da troske u Derwent Howeu sadrže naslage kalcija, željeza, magnezija i mangana.

Ovi hemijski reaktivni elementi ključni su za ubrzani proces stvaranja stijena.

Kada more erodira trosku, materijal je izložen morskoj vodi i zraku, koji reagiraju s reaktivnim elementima troske, stvarajući prirodne cemente poput kalcita, goetita i brucita.

Ovi cementi su identični materijalima koji vežu prirodne sedimentne stijene, ali kemijske reakcije omogućavaju da se proces odvija znatno brže nego u prirodnom ciklusu stijena.


"Unutar jednog ljudskog života"

Naučnici su otkrili moderne materijale zarobljene u uzorcima, što je pomoglo u određivanju brzine procesa.

Džon MekDonald, koautor studije, rekao je: "Pronašli smo i novčić kralja Džordža V iz 1934. i aluminijsku limenku s dizajnom za koji smo shvatili da nije mogao biti proizveden prije 1989. ugrađenu u materijal."

- To nam daje maksimalni vremenski okvir od 35 godina za ovu formaciju stijena, što je unutar jednog ljudskog života - dodao je.

Naučnici upozoravaju da ovaj proces može utjecati na ekosisteme i pozivaju na daljnja istraživanja.

Objavi komentar

Noviji Stariji